Caraibienii se califica dramatic in sferturi! Costa Rica – Grecia 6-4, la penalty-uri!

In: Stirile zilei

Costa Rica s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins dramatic cu scorul de 6-4, in urma penalty-urilor, selectionata Greciei.

La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, in minutul 52, iar pentru Grecia a inscris Papastathopoulos, in minutul 90+1.

Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucator mai putin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonase.

La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell si Umana.

Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos si Holebas, iar Gekas a ratat.

Costa Rica: Navas – Gamboa (Acosta ’77), Duarte, Gonzalez, Umana, Díaz – Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero ’66), Bolanos (Brenes ’83) – Campbell. Selectioner: Jorge Luis Pinto

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Salpingidis (Gekas ’69), Maniatis (Katsouranis ’78), Samaris (Mitroglou ’58), Karagounis, Christodoulopoulos – Samaras. Selectioner: Fernando Santos

Cartonase galbene: Duarte ’43, ’66, Tejeda ’48, Ruiz ’70, Navas ’90 / Samaris ’36, Manolas ’72

Cartonas rosu: Duarte ’66

Arbitri: Benjamin Williams (Australia) – Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) – Nawaf Shukralla (Bahrain).