Luiz Adriano este CERCETAT de UEFA pentru lipsa de fair play!

In: Sport

“Luiz Adriano este banuit ca a incalcat principiile de conduita sportiva (articolul 5 din regulamentul disciplinar al UEFA), iar cazul sau va fi examinat de Comisia de Disciplina a UEFA la 27 noiembrie”, se arata intr-un comunicat al forului european. Articolul 5 mentioneaza, intre altele, principiile integritatii si sportivitatii, sanctionandu-i pe cei care “se comporta intr-un mod lipsit de fair-play pentru a avea un avantaj”.

In prima repriza, la scorul de 1-0 pentru Nordsjaelland, arbitrul francez Antony Gautier a oprit meciul pentru ca un jucator al gazdelor era accidentat pe teren. Partida s-a reluat cu o minge de arbitru, centralul i-a oferit balonul lui Willian de la Sahtior, care a trimis-o spre portarul echipei Nordsjaelland. Luiz Adriano a interceptat mingea si a marcat, sub privirile uimite ale danezilor, care nu au reactionat. Apoi gazdele au protestat vehement, dar arbitrul a validat golul. La doua minute dupa aceasta faza, Nordsjaelland a inscris pentru 2-1, beneficiind de marcajul lejer al fotbalistilor lui Mircea Lucescu.