Zeii au tinut cu Grecia pana in ultimul minut! Grecia a invins Coasta de Fildes, scor 2-1

In: Stirile zilei

Echipa nationala a Greciei, adversara Romaniei in preliminariile Campionatului European din 2016, s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, marti, la Fortaleza, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Coastei de Fildes, in ultima etapa a grupei C a competitiei.

Golurile grecilor au fost marcate de Samaris ’42 si Samaras ’90+3 din penalti, in timp ce pentru ivorieni a inscris Bony, in minutul 74.

Grecii au lovit de trei ori bara portii lui Barry, prin Holebas, Karagounis si Torosidis.

Coasta de Fildes: Barry – Aurier, Kolo Toure, Bamba, Boka – Tiote (Bony ’61), Yaya Toure, Serey Die – Kalou, Drogba (Diomande ’79), Gervinho (Sio ’83). Selectioner: Sabri Lamouchi.

Grecia: Karnezis (Glykos ’24) – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis (Gekas ’78), Christodoulopoulos – Kone (Samaris ’12), Salpingidis, Samaras. Selectioner: Fernando Santos.

Cartonase galbene: Drogba ’37, Kalou ’62, Serey Die ’70.

Arbitri: Carlos Vera (Ecuador) – Christian Lescano (Ecuador), Byron Romero (Ecuador) – Sandro Ricci (Brazilia).

Clasamentul final al grupei C este urmatorul: 1. Columbia – 9 puncte, 2. Grecia – 4 puncte, 3. Coasta de Fildes – 3 puncte, 4. Japonia – 1 punct.

In optimile de finala, Columbia va intalni Uruguay (sambata, de la ora 23.00, la Rio de Janeiro),